msgbartop
Weblog, který píše Ondřej Baar o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, aby pomohl všem co mají zájem o pomoc
msgbarbottomNapište skvělý životopis

Publikováno: 20. Duben 2010

Někdy se stává, že vybírám někoho na spolupráci ač to do textu poptávky práce někdy opomenu napsat, očekávám základní informace o uchazeči, které by měly odpovídat pozici kterou nabízím. Ač se to zdá jako jednoduchá logická úloha spousta uchazečů ji zvládá velmi špatně!

Nabízíte se

V rámci pozice kterou chcete získat je vhodné obecný životopis ušít na míru požadavkům zadavatele práce. Teď Vám ukážu, jakou formou napsat správný životopis.

Obal prodává

Formát souboru

Ukažte že jste schopní a pošlete životopis ve formátu PDF! Pokud se ptáte proč, je to důležité. Opomenu to, že každý nepoužívá word! Ukážete navíc, že opravdu ovládáte OS Windows a office. Nedovolíte tím také člověku co bude životopis číst něco přepsat. A rozhodně na sebe upoutáte pozornost, protože PDF mi zatím snad nikdy nepřišlo. PDF vygenerujte nově pro každou práci (stačí v den kdy odesíláte životpis, tak aby bylo aktuální datum v PDF).

Název

Pokud budete chvíli přemýšlet, jistě Vás napadne, že o práci nebudete stát jen vy! Pokud by tomu tak náhodou bylo následujícím chybu neuděláte.

Pojmenujte soubor takto:

Ondřej Baar – životopis – 2010.pdf

Osobně volím raději:

ondrej_baar_zivotopis_2010.pdf

Zdá se to jako drobnost, ale právě jste na sebe několikanásobně upoutali pozornost: Váš životopis je ve formátu PDF, který má jinou ikonku než všechny ostatní doc a podobně. Bude při abecedním řazení úplně nahoře před životopis.doc všech ostatních. Bude jasné, že je aktuální, a při řazení podle datumu vzniku bude rovněž nejvýše vygenerovali jste (uložili) PDF ve stejný den, kdy jste PDF posílali. Ostatní mají už 5 let stejný životopis.doc! :)

A navíc ušetřili jste práci mě, nebo jinému personalistovi, který Váš soubor nebude muset přejmenovat. Aby měl nějaký řád v nabídkách pracovníků.

Rozšíření článku (z 1. komentáře)

Po zralé úvaze zde napíši ještě krátké rozšíření článku co se týká zasílání přílohy.

Kromě PDF by bylo vhodné přiložit také soubor editovatelný, tedy například doc (Dokument Word), txt (Obyčejný textový sobor) a to z toho důvodu, že je možné, že si zadavatel bude kopírovat Vaše údaje do nějakého celistvého seznamu o uchazečích. Zjednodušte mu práci a bude Vás chtít zase o trochu více!

Je taktéž možné a doporučuji nejen pro zvýraznění Vašich PC schopností vytvořit elektronickou vizitku a tu rovněž poslat přílohou pro tuto příležitost jsem napsal skript, který Vám soubor ve formátu *.vcf tedy vCard (elektronická vizitka) vygeneruje dle zadaných parametrů a ihned uloží na Váš disk. Vytvořte si vlastní elektronickou vizitku.

Zašlete tedy email a to s přílohami ve formátech:

ondrej_baar_zivotopis_2010.pdf

ondrej_baar_zivotopis_2010.doc

ondrej_baar.vcf  (Vygenerovat elektronickou vizitku – vcf)

Obsah životopisu

Pokud vhodně vložíte k Vašemu životopisu i název pozice o kterou se zajímáte, personalista Vás bude milovat a doporučí Vás budoucímu zaměstnavateli! O tom co má být v životopisu napsáno třeba někdy napíšu další článek.

Pomohl Vám tento článek najít práci? Gratuluji!

Komentáře, přidejte svůj názor!

 1. |

  Po zralé úvaze zde napíši ještě krátké rozšíření článku co se týká zasílání přílohy.

  Kromě PDF by bylo vhodné přiložit také soubor editovatelný, tedy například doc (Dokument Word), txt(Obyčejný textový sobor) a to z toho důvodu, že je možné, že si zadavatel bude kopírovat Vaše údaje do nějakého celistvého seznamu o uchazečích.

  Je taktéž možné a doporučuji nejen pro zvýraznění Vašich PC schopností vytvořit elektronickou vizitku a tu rovněž poslat přílohou pro tuto příležitost jsem napsal skript, který Vám soubor ve formátu *.vcf tedy vCard (elektronická vizitka) vygeneruje dle zadaných parametrů a ihned uloží na Váš disk. Vytvořte si vlastní elektronickou vizitku: http://nastroje.ondrejbaar.cz/generator-vcard-vcf.html

 2. |

  [...] dopsal doplňkový komentář, který jsem zakomponoval rovněž do článku samotného. A vytvořil jsem rovnou v závislosti na [...]

 3. |

  U personalistů jsem měl úspěch se souborem CV_Příjmení_CZ.pdf případně CV_Příjmení_EN.pdf
  a vždy jsem byl pozván na pohovor :)

 4. |

  Díky za pěkný návrh pojmenování souborů. Ještě mě napadá, že je vhodné vkládat portrétovou fotku vždy. Je vhodné zvolit, takovou kde jste byli foceni při příjemné příležitosti s lehkým úsměvem. Ale pozor na fotky s akcí kdy jste pod vlivem alkoholu! Ty rozhodně nedoporučuji!

Komentáře, přidejte svůj názor!

You must be logged in to post a comment.

¨