msgbartop
Weblog, který píše Ondřej Baar o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, aby pomohl všem co mají zájem o pomoc
msgbarbottomInternet – Obecné rady

Publikováno: 18. Květen 2007

Takže o čem tahle stránka bude? Měla by Vám především sdělit něco o bezpečnosti, rady, tipy a triky, které by Vám měly pomoci ochránit se před různými nebezpečími , které na internetu číhají, naleznete zde také několik šikovnýh web aplikací, které jsem vytvořil, a měly by Vám se zabezpečením pomoci.

1. [Zabezpečení PC]:

Důležité a snad i nejdůlžitější k pohybu na internetu je (ne)bezpečný prohlížeč, antivirus, odstraňovač awaru a v neposlední řadě také firewall a jemná znalost operačního systému… Pokud tyto věci máte na internetu se můžete bezpečně pohybovat. Na internetu naleznete spousty triků, tipů, ale taký mýtů ( rozuměj blábolů ) a tady se budu snažit o urovnání všech dostupných informací. Všichni musí jednou dříve nebo později přeinstalovat OS, ale určitě to není nutné kvůli (ne)bezpečného internetu… Já osobně jsem nemusel nic přeinstalovávat kvůli internetu min. 3 roky ( od doby kdy sem internet do mého PC zapojil a první týden zjišťoval co si mohu dovolit ).

Prohlížeče: mnoho lidí bere pouze jako věc, kterou se prostě na internet dívá, to je zcela správně, ale aby jsme internet prohlíželi s klidem a nemuseli se bát, že nám do PC infiltruje nějaký škodlivý program . . . Jednoduše řečeno zapomeňte na IE – tente prohlížeč vytvořený firmou Billa Gatese je sice plný krásných věcí, které mohu já, jako webdesigner použít, aby se Vám čitatelům stránek líbily co nejvíce, ale je tak děravý, jako řešeto, a mnohdy dostupné aktualizace jsou horší a děravější než jejich předešlé verze. já osobně doporučuji používat Firefox – velmi uživatelsky příjemny, dobře naprogramovaný a v rámci možností bezpečný prohlížeč, který používám. Tento prohlížeč Vám dokáže 80% havěti odfiltrovat a co neodfiltruje on, odchytí antivirus…

Antivirus: Předem říkám, největší chyba je mít nainstalovaných antivirů několik, zde opravdu neplatí pravidlo, čím víc tím líp, ba naopak, a proto je třeba dobře si vybrat. Pro naši ověřenou bezpečnou kombinaci, je nejvhodnější NOD32, Tento antivir, je schopný odchytit 17% zbývajících věcí co propustí firefox, a nedovolí jim proklouznout dále do systému… a pokud pronikne použijeme odstraňovač aware…

Ad-aware: zlikviduje skoro 99% škodlivého sw co nalezne v systému, pokud si s tím neporadí zývá nám už jen vlastnosti systému windows.

Windows: Jak jej správně nastavit? aby byly vůči internetu bezpečné?? První zásada, být při brouzdání připojen, jako uživatel s malými pravomocemi v systému, tedy v žádném případě Administrator windows! Důležité také je mít nainstalovány všechny service packy pro daný systím, který používáte a pokud budeme brát jako výchozí Windows XP, tak jedině service pack 2 se zapnutým firewallem a také zapnutou obnovou systému…

Pokud toto všechno máte pak jste na internetu v bezpečí, a jak postupovat pokud vás infiltruje škodlivý sw, pak nejlépe takto:

Přepněte do nouzového režimu, a zkuste odstranit škodlivý sw pomocí NOD32, pak Ad-awarem, a pokud to nejde spusťte obnovu systému ( spustíte ji tak, že kliknete na start > spustit > vepíšete msconfig > v pravém spodím rohu se nachází tlačítko obnovení systému, řiďte se dále průvodcem vyberte bod obnovení před příchodem viru a pak znovu v obnoveném systému odstraňte soubory viru ) Pokud jste vše udělali správně pak na 99,9% vám zaručuji, že máte vyhráo a Váš PC je bezpečný!

2. [Heslo]:

Veškeré rady naleznete v mém generátoru hesel, je to složitá problematika, ale je nutné brát na mé rady zřetel, protože jinak se vystavujete velkému nebezpečí nejen z internetu, a riskujete ztrátu osobních údajů, které jsou v dnešní době brány opravdu velmi citlivé, takové informace jako jsou rodné čísla, podniková korespondence apod. chraňte co nejbezpečnějšími hesly s co nejvíce znaky – více v generátoru hesel.

3. [IP adresa]:

IP adresa je to jediné, podle čeho vás může člověk na internetu poznat, každý server si ukládá všechny adresy, které po něm něco požadují – tedy server ondrejbaar.tym.cz si uložil při příchodu na tuto stránku záznam, že vy z vaší IP adresy jste se na tuto stránku dívali.

Vaše IP adresa je:

Délka skriptu, která Vaši IP adresu ukazuje a ukládá je jeden řádek textu, tedy velmi jednoduchý a toto může na internetu udělat kdokoliv, jakýkoliv webmaster, i ten, který má v úmyslu tuto informaci zneužít… Proč chtějí znát Vaši IP adresu??? je to jednoduché, ze stejného důvodu, z jakého vy nechcete, aby ji webmaster znal – tedy z důvodu zajištění bezpečnosti sebe a svých dat… Já osobně dle IP adres filtruju návštěvníky ( potenciální hackery ) kteří se mohou tomuto webu snažit škodit a zamezit jim přístup na tyto stránky, takto většinou chrání své weby všichni webmasteři… ( myslím, ty, co aspoň trochu ví co dělají – nic proti blogerům, ale Ti si stránky věru moc nehlídají…, nebo Ti co stránky mají z editorů… )A teď zase ze strany uživatele, na určitých stránkách prostě nechcete aby někdo věděl, že jste tam byli, ať už z jakéhokoliv důvodu, proto existují různé programy, které Vás na internetu ukryjí a ještě více utají – a to například Hide IP Platinium, nebo Steganos Internet anonym a případně nějaké proxy servery kterých je také spousta. Nebo také webový anonymous http://anonymouse.org/, kde stačí zadat adresu na kterou se chcete anonymně podívat a je to – například:

http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://ondrejbaar.uzasne.cz/

můžete si nyní ověřit, že je Vaše IP již jiná. Jediný problém, s kterým se můžete setkat je rychlost! Ta je pri brouzdání anonymně velmi malá, neboť využívá dalších meziserverů, kterými Vám mění IP adresu… a přes které jsou stahovány informace – tedy Vaše rychlost rovná se rychlosti nejpomalejšího serveru.

4. [Anonymní mailing]:

Další věc, která se Vám může hodit je anonymní e-mail – také známý, jako Spam Bot, jeho ořezanou verzi jsem Vám připravil tady: Anonymní e-mail a proč ořezanou verzi? Neboť má plná verze je schopna odesílat stovky mailů za vteřinu na mnou udané adresy, a je to celkem náročné pro zpracování serverem, proto jen malá ukázka, že můžete maily posílat jako kdokoliv jiný třeba jako Admin@ondrejbaar.tym.cz a komukoliv, treba na vas e-mail… Jednoduše komukoliv od kohokoliv… Tady je jen verze pro posílání pouze jednoho e-mailu, pro názornost, a vyzkoušení, že to jde, ale ne pro zneužití! A na ukázku, že ani e-mail není zcela bezpečný! Pokud jej použijete uvědomte si, že pokud jako odesílatele zadáte e-mailovou adresu která neexistuje, nemůže Vám člověk odpovědět, ale také nezjistí kdo mu jej poslal… Proto zkuste poslat e-mail jen sobě a z nějaké hloupé adresy, třeba mailer-daemon@kuk.net :o) Jeden můj známý, měl totiž názor, že e-mail se podvést nedá, ale vyvedl jsem jej mým php skriptem z omylu. :o)

5. [Otázky = Google, Wiki]:

Pokud jste na internetu nováčkem, a něco nevíte – radím Vám, než se začnete ptát lidí ve fóru, na chatu či v odborné diskuzi kdekoliv na internetu, zeptejte se nejdříve sami sebe – Zkusil jsem už získat informace všude? Není to jen banalita, kterou budu zkušenější uživatele, kteří o ni již několikrát někde napsali štvát? Pokud budou odpovědi je NE a ANO, pokuste se vyhledat odpovědi na google, nebo na wikipedii. Tyto dva systémy, – nejznámnější vyhledávač google a skvělá postupně se zvětšujicí encyklopedie, které přímo vybízí k hledání odpovědí! Berte prosím dotaz k jinému uživateli opravdu jako posledni možnost a šetrete jeho cenný čas, tím, že svůj čas obětujete a trochu prohledáte internet… Všichni Vás pak budou mít na internetu rádi, a nebudete pro ně odporný hmyz která se už zase ptá, proč mu vykakuje okno ve winech, když to zapne … :o)

To by bylo zatím asi z internetové problematiky vše, jakmile mě něco důležitého napadne, co ještě na internetu není určitě Vám dám vědět…

Komentáře, přidejte svůj názor!

You must be logged in to post a comment.

¨