msgbartop
Weblog, který píše Ondřej Baar o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, aby pomohl všem co mají zájem o pomoc
msgbarbottomRammstein (pussy), marketingový přeborník

Publikováno: 02. Říjen 2009

Možná jste zaznamenali, že bude mít hudební skupina Rammstein nové album. Pokud ano, možná jste také zaznamenali velmi kontroverzní klip, který k singlu Pussy z nového alba natočili. Dle mého se jedná o výborný marketingový počin.

Kontroverznost klipu posuďte sami

Marketingový pohled

Albová pauza v trvání 4 roky přiměla Rammstein k celkem radikálnímu kroku. Věděli, že vytvoří velmi populisty odsuzovaný klip, ovšem jak na sebe více upozornit po tak dlouhé pauze, než „skandálem“, který obletí svět. Dle mého výborná marketingová strategie, která do puntíku vyšla.

Můj pohled

Není třeba se zabývat, jestli je klip vkusný, ale přesně vystihuje text písně. Má být cenzurován tedy i text? Nebo vizuální zpracování nespadá ke svobodě slova. Mám možnost napsat, že je někdo neinteligentní, ale ukázat to již nemohu?

Stejně jako já, se mnoho inteligentních lidí ptá, proč je stále perzekuováno ztvárnění či odhalení tak základního lidského aktu, jako je milování (chcete-li sex). Samozřejmě není potřeba ukazovat podobné klipy během odpoledne, ale po půlnoci by to jistě nikomu nevadilo. Podle mě neskutečné pokrytectví Amerických vizuálních médií MTV, YouTube a dalších televizí,  které  vysílají dnes a denně spoustu videa vražd, utlačování a válek, což nepovažuji narozdíl od milování za přirozené. V Polsku dokonce jen díky spontánnosti klipu „Pussy“ hrozí zrušení koncertu.

Já se ptám, je morální ukazovat vraždy a perzekuovat milování? Nezdá se mi to divné?

Komentáře, přidejte svůj názor!

 1. |

  Jde o showbiz a ten je do zančné míry oblivněný kulturními zvyklostmi v USA – Pokrytecký přístup k sexu a naopak velmi otevřený vztah k násilí má kořeny v prvních kolonii, které vycházely z puritánství, ale na druhou stranu musely každý den bojovat o přežití. Proto ta tolerance k násilí.
  Společnost jde samozřejmě někam jinam, ale pravidla pořád platí stejná. Chození do kostela, bible, zbraň a žádný sex mezi mladistvými. To logicky vyvolává tlaky a prázdná místa, kterých využívají právě Rammstein. Lidé ten klip nesledují proto, že je dobrý, ale proto, že v kontextu spadá do tabuizovaných témat.
  Celé téma je značně složitější, tak mě nekamenujte, že jsem nenapsal všechno;-)

 2. |

  Ano přesně, udělat něco co je „TABU“ je marketingově zajímavé pro určité zadavatele. Rammstein je rozhodně jeden z nich. Otázkou je, zda lpění na starých zásadách řekněme dost nelogických k něčemu vede. Kam může směrovat společnost, která potlačuje přirozenost (rozmnožování) a podporuje násilí?

 3. |

  Dodržování společenských pravidel bez ohledu na jejich logiku vede k zvýšení stability společnosti jako celku. Stabilitu lze nahradit za zkostnatělost. Záleží z jakého časového horizontu to budeme hodnotit. Z krátkodobého, střednědobého nebo dlouhodobého. Z krátkodobého hlediska vytváří takové zásady stabilní společnost. Ze střednědobého hlediska vytváří napětí – rozpor mezi pravidly a skutečností. A z dlouhodobého pohledu vytváří opuštění celé ideologie, pokud se zcela míjí s realitou. Jako příklad bych mohl použít ideu komunismu, která byla opuštěna různými způsoby. Násilně, pokojně nebo nenápadně.

 4. |

  Myslím, že cílovou skupinu to zasáhne. Já se na to podíval ze zvědavosti (takže jde vidět, že se takto dostane k širšímu publiku, kteří i tak jejich hudbu neposlouchají). Osobně považuji celkový koncept toho songu za reklamu, ne pouze klip.

  Z mého pohledu je tady zase otázka, jestli není lepší upozornit na sebe kvalitnější hudbou :).
  Ostatní věci jsou nastaveny historií a médii, vražda od rána do večera, sex po desáté večer … někomu tyto „nastavené“ věci přijdou normální.

 5. |

  Náhodou povedený videoklip

 6. |

  Nádherná hudba, nádherný videoklip. A to Vaše povídání je velmi zajímavé a pěkné. Díky skupině Rammstein. Díky diskutujícím na toto téma.

Komentáře, přidejte svůj názor!

You must be logged in to post a comment.

¨