Tento článek píšu takzvaně po vychladnutí hlavy. Kdybych jej psal hned po návštěvě v TV Polar, kdy mi bylo dopřáno získání nových zkušeností, byl by článek velmi,velmi nelichotivý. Nyní bude pouze velmi nelichotivý. Ale teď už popořadě. Vše proběhlo na konci září 2009.
Můj dobrý kamarád Jirka, stejně jako já je ve třetím ročníku. Je potřeba psát bakalářskou práci. Má škola umožňuje místo psaní BC práce, sepsat zkušenosti z firmy, ve které mu schválí praxi. A tak Jirka hledal a našel právě nabídku od POLAR televize Ostrava, s.r.o. a o této mě informoval, neboť ví o mé zálibě v nahrávání, zpracování a publikování multimediálního obsahu – tedy videa.
Má bakalářská práce je již prakticky hotova přes rok, neboť jsou jí mé video-navody.cz, místo toho abych předal škole zadarmo své know-how o internetovém marketingu a systém pro efektivní vyhledávání v multimediálním obsahu, chtěl jsem se naučit něco nového a tak jsem se rozhodl, že se o místo praxe v POLAR televize Ostrava, s.r.o. budu ucházet.
Po krátkém seznámení e-mailem, několika telefonech a domluvení schůzky jsem byl s nadšením vedoucí projektu pozván na schůzku s ředitelem Petrem Panáčem. Ta proběhla v celku rychle. O mého kolegu Jirku však nestáli, i když jsem jej chtěl k ruce, jakožto dlouhodobého partnera právě projektu (video-navody.cz). Navíc má idea, že se naučím konečně něco nového a škola mi dá něco – sice zprostředkovaně, ale něco co opravdu využiji, najednou zmizela.
Děláte SEO – výborně – to potřebujeme!
Zněla věta z úst ředitele POLAR televize Ostrava, s.r.o., která mě utvrdila v tom, že nic nového se nenaučím. Pokračoval tím, že mi předvedl dva své internetové projekty, které potřebuje propagovat. Říkám si „hmm nedám své know-how škole, která mi prakticky skoro nic nedala, ale aspoň ho dám firmě, která mi za to zaplatí“. S touto vidinou svoluji k tomu, že se nebudu zabývat tím proč jsem přišel a o multimédiích a pozadí televize se dozvím jen málo, nebo nic. Odcházím o patro výše s koordinátorkou projektů k domluvení podmínek. Zde nastává snad nejvtipnější situace.
„Nechci pracovat na dohodu, rád bych Vám své služby fakturoval.“
Koordinátorka se na mě nechápavě podívala a řekla „Jak jako fakturovat?“. Neměl jsem ponětí co nechápe a tak jsem začal vysvětlovat, že podnikám, a že pro mou účetní by mohl být problém zpětně řešit dohody, když můžu s.r.o. bez problému fakturovat, neboť mám živnostenský list. Čím déle jsem vysvětloval tvářila se stále nechápavěji. Začal jsem bystřit své smysly a nechal ji promluvit: „Nevím jaký honorář myslíte!“. Zvážněl jsem: „No přece honorář za mé služby. Jelikož jde o dlouhodobou spolupráci, samozřejmě bude cena nižší. Budu tu muset strávit 50 pracovních dnů. Tento honorář.“ Načež kontrovala: „No o tom se budete muset pobavit s ředitelem.“
Rozpačitě jsem vyklopýtal ze sídla POLAR televize Ostrava, s.r.o. a nevěřícně jsem kroutil hlavou a vyprávěl Jirkovi, co jsem zažil. Podíval se na mě a řekl: „No to si dělají snad srandu, ne? Oni si mysleli, že tam jako budeme makat 50 dnů ZADARMO? Bych je poslal do háje!“ Z e-mailové a telefonní komunikace druhý den, vyšlo najevo že to myslí opravdu vážně. Projekt, který mám propagovat minulý rok ZADARMO udělali studenti. Tak proč bych já jim nevydělal nějaké peníze ZADARMO?
Ještě jsem se snažil svou cenu snížit na minimum a nabídnout spolupráci tak, že by určitě vydělali a já se něco naučil. Narazil jsem však na aroganci, kterou jsem dlouho nepocítil. Bohužel status studenta je v jednání s některými lidmi ve firemním segmentu, jak to říct slušně, jako jednání s méněcenným. Arogance, jakou vládne pan ředitel POLAR televize Ostrava, s.r.o. pan Petr Panáč je k pláči!
Když jsem jej upozornil, že po mě chce, abych dělal pro něj práci úplně ZADARMO 400 hodin, které můžu strávit na projektech mých klientů, jde o ztrátu nezanedbatelné částky! A pokud ji jakkoliv nechce kompenzovat spolupráce je prostě nemožná. Možná bych zvážil pracovat ZADARMO, kdybych měl možnost se něco naučit. Ale bych prakticky dělal práci, kterou dělám dnes a denně jen s tím rozdílem, že ZADARMO. Pro mě prakticky žádné PRO. Na což napsal:
J už dlouho jsem se tak nepobavil.
O x00 000,- bychom vás určitě připravit nechtěli.
Další komunikace je tedy bezpředmětná.
Upřímně vám držím palce do vašeho „reálného“ života…
PP.
Představa pana Panáče byla, nechat si jeden rok udělat několika studenty ZADARMO projekt, který teď moc nevydělává. Další rok sehnat někoho, kdo mu ho ZADARMO bude propagovat a předá mu veškeré know-how ROVNĚŽ ZADARMO. A on z toho bude mít peníze. Peníze, které nedá studentům, kteří pro něj pracovali, pracují, ale snad pracovat nebudou! Já tím, na kom bude vydělávat pan Panáč z POLAR televize Ostrava, s.r.o. rozhodně nebudu.
Tento článek je pro něj malým dárek. Neboť jej propaguje a na google a seznamu bude zanedlouho vysoko určitě na několik frází – například:
A tak se o této příhodě dozví Ti, kteří by chtěli vědět něco o Panu Panáči, jeho projektech a o firmě POLAR televize Ostrava, s.r.o
Na závěr mé doporučení: NEPRACUJTE PRO POLAR televize Ostrava, s.r.o.
Mám stejnou zkušenost pro Panáče a slavný POLAR TV bych v životě už nikdy nepracoval!
Docela síla, Ondro.
Nevím, co bych sám v takové situaci dělal. Asi bych vypěnil už „o patro výše“! .)
No „o patro výše“, jsem ještě nevěřil, že to myslí vážně, po dlouhé době se někomu podařilo při vyjednávání mě zaskočit. Tady totiž nebylo ani o čem jednat a argumenty použité ve vyjednávání byly prostě zcestné… Děs!
To si dělali prdel ne? Takové arogantní náfuky bych poslal někam… Kdyby Tě alespoň naučili něco nového. Ale pracovat pro ně zadarmo a nic z toho nemít – to je fakt síla, kterou lze vidět snad jen v ČR!
Tohle je vrchol, ten arogantní dopis na závěr už je jen taková třešnička na dortu. Myslím, že se chytnou za nos, až se jim pár lidí ozve na základě tohohle článku. Doporučuju ale výrazně zkrátit ten title tag, třeba jen na „TV Polar Ostrava vykořisťuje studenty“. Když už, tak už.
Chtěla bych být mouchou a vidět, jak se „pan ředitel“ bude tvářit, až bude číst tvůj článek :)
Já se trošku pozastavuji nad větou ve které píšete cituji:“hmm nedám své know-how škole, která mi prakticky skoro nic nedala.“ Již z článku vyplívá, že kamaráda Jirku jste poznal právě ve škole. Komu škola nic nedá ať tam ani nechodí!! Ve škole se dá pochytit spoustu prospěšných věcí ať už to jsou vědomosti, kontakty, trpělivost, disciplína, ….
Co se týká Polar O. TV – možná by stálo za to znát druhou stranu mince, tedy alespoň komentář od pana ředitele. Každopádně zadarmo ani kuře nehrabe :) pozn.: reference taky nejsou k zahození a 400h odvedené práce není až zas tolik.
Postupně reakce na všechny komentáře:
Fabián: Nedělali. Zbytek souhlasím.
Honza: No title tag je schválně takto dlouhý, není to nic proti ničemu a postihuje hlavně long tail – o který mi jde: http://clanky.tez.cz/seo/sila-long-tail-prvni-kroky-za-kvalitnim-seo-2-dil.html
Eva: Zajímavý nápad, škoda, že se to nepovede. Každopádně na blog mi začíná chodit dost lidí právě na klíčová slova z tohoto článku – dobrá reklama to pro ně rozhodně není — nevyplácí se naštvat blogera se zaměřením na internetový marketing! :)
Marek Stejskal: Určitě máš pravdu, ta věta je postavena hlavně v tom, že mi nedala žádnou informační hodnotu, kterou bych v praxi využil. Tedy nové dovednosti a schopnosti. Vzniklých přátelství a sociálních vazeb je samozřejmě spousta. Ale primárně by ve škole mělo jít o vzdělání.
K polaru, jako vždy když píšu spíše kritický článek, samozřejmě jsem zaslal kopii do mailu i panu řediteli. S žádostí o vyjádření, které připojím ke článku. Možnosti nevyužil – bohužel.
Reference jsou fajn, ale pokud je mohu zveřejnit. Ale s tímto přístupem, bych se k firmě polar stejně nehlásil.
Jde vidět, Ondřeji, že nejste hloupý člověk. (Dle mého soudu spoustě věcí rozumíte a skvěle se vyjadřujete) Jinak jste – nic ve zlém – velmi naivní a slepý člověk. Když neznáte druhou stranu (jak již zaznělo v komentáři), nemůžete hodnotit a soudit. Student, který se uchází o praxi, je tím, kdo chce!!! V současné době bych se velmi divila, kdyby nějaká firma nabírala – včetně TV Polar. Pokud Vy jste nabídl spolupráci a oni v této oblasti v současné době nikoho nehledali, jen Vám chtěli umožnit praxi (o které jste deklaroval!), tak byste měl spíše poděkovat. Do jejich celkové situace nevidíte, do přístupu nevidíte, ale budete strašně kritizovat. Pokud jste SEO nechtěl dělat a chtěl jste se zaučovat v jiné oblasti, mohl jste SEO!!! zamlčet. Praxi i zaučení se, by Vám jistě dali! Je krásné kritizovat, ale v tomto případě si myslím, že arogance vychází spíše z Vaší strany. Pokud jste schopný podnikatel, gratuluji. Ale v každé firmě je přístup jiný a komplikovanější, než když člověk podniká sám na sebe. Evidentně už jste ke kusu života přičichnul. Nicméně jste stejně viditelně nezažil moc zaměstnání resp. být pod zaměstnavatelem. Pak Vám popřeji tsm. co ředitel Polaru. Držím palce do reálného života!
Nesmírně si vážím každého podobného komentáře. Samozřejmě musím vznést několik protiargumentů a upřesnit Vaše mínění.
Velmi naivní a slepý? S tím si dovolím nesouhlasit. A pokud tak soudíte podle jedné mé zkušenosti, kterou jsem popsal v článku, mohu stejně tak prohlásit to samé o Vás, dle Vašeho komentáře. To rozhodně neudělám, protože nedokáži posoudit osobnost dle jednoho odstavce textu.
V průběhu domlouvání se stalo ze studenta co chce praxi, student, kterého chtějí vyždímat. Je dle mých kolegů studentů velmi běžné, že se i za praxi platí (tedy v jiných firmách).
Já jsem nabídl spolupráci na Tvorbě multimediálního obsahu – na životopis jsem odkázal na svůj web, kde zjistili, že dělám to co by mohli potřebovat, že to dělám za určitou cenu a že by mohli hodně ušetřit. Nevidím důvod zamlčovat své schopnosti, na obchodním jednání se při vyjednávání sice skrývají triumfy, ale nepovažoval jsem SEO za triumf, který je třeba skrývat. Praxe i zaučení ZADARMO pro mne nemá smysl, pokud nemám jasnou vizi toho co mi má přinést jiného než peníze. Moje představa ve zdokonalení zpracování multimédií byla ta tam, protože se jim prostě hodil marketingový specialista zdarma.
Zaměstnání jsem zažil relativně hodně i jako student a vzhledem k mému věku – dlouhodobých většinou jeden rok v každé firmě. A přístup firmy POLAR byl jednoznačný – nebyl vůbec komplikovaný: Ty uděláš, my vyděláme! A na to rozumný člověk prostě nemůže v dnešním světě pokud je alespoň trochu rozumný přistoupit a já na takovou nabídku nechci a nemůžu přistoupit. Má podnikatelská kariéra by prakticky na rok skončila, což by mohlo ohrozit mou existence schopnost. A naopak k mému relativně vysokému věku, bych rád již nějakou jistotu.
A pokud působím arogantně je to možná tím, že vím na kolik si cením svůj čas a nemám důvod se podceňovat. Zažil a viděl jsem již spoustu vyjednávání a cíl tohoto byl zcela jasný a troufám si říci, že jsem se svým odhadem nepletl.
autor má bohužel naprostou pravdu. větší vykradače studenských sil nenajdete.:( arogance je jejich způsob komunikace.:-/ jakékoliv obhajoby zde nemají absolutně žádné opodstatnění. je to čiročirá pravda. bezostyšně zneužívají mladickou naivitu a fakt, že jsou studenti schopni lehce podlehnout tlaku, stresu a slibům. mažou vám med kolem huby dokud makáte a když začnete chtít zaplatit tak vás prostě vymění.:D TV POLAR nebrat. dokonce ani Televizi POLAR. :))))
Díky za potvrzení mé zkušenosti.
Zajímavá filozofie: Jsem mladý, schopný, mám nárok na bezplatné vzdělání, zdravotní péči, a všelikeré další sociální jistoty se vzděláváním souvisejícími! Jsem student, jsem cílevědomý, náročný, peněz potřebný (chtivý). Učte mne, mám právo na vaše know-how, ale o to, co jsem se naučil, se dělit nehodlám, co jste mne naučili, to chci a hodlám zhodnotit. Prachy, prachy, prachy. Výrok, „přece nedám své know-how škole, která mi prakticky skoro nic nedala“ je signifikantní. Víc nebylo třeba říkat, milý Ondřeji, vše další, co jste napsal už pouze doplňuje tuto prvotní informaci. (O Vašem hodnotovém žebříčku). Možná se mýlím, možná Vám křivdím, takto Vás ale vnímám. Třeba jste lepší než jak jste se prezentoval. Váš spor s TV Polar, jmenovitě s panem Panáčem, Ondřeji, má možná objektivní a racionální jádro, těžko hodnotit toliko na základě Vašeho subjektivního líčení. Nicméně, z toho, co jsem si přečetl od Vás a z reakcí většiny s Vámi souhlasících komentátorů si dělám tento soukromý závěr: Bůh opatruj nás, seniory, před lidmi s podobnými představmi o životě. Jsem rád, že jsem přiměřeně stár, a že aktivní část života jsem prožil v relativní pohodě a spokojenosti. Očekávání setkání s Bohem je uklidňující, protože s lidmi s tímto mravním nivó bych se jako nemohoucí kmet setkávat nechtěl.
Poznámka nakonec: Jako podnikatel v podobném oboru jako je Vámi kritzovaná TV POLAR, bych Vás na praxi rozhodně nechtěl. Je to možná tvrdé, ale zcela jasné a přímočaré vyjádření. Někdo Vám to takto říci musel. Pokora chybí, Ondřeji, POKORA! OB
Milý pane Burgere, vážím si komentářů podobného ražení jako je ten, který jste napsal vy.
Sám rád stojím většinou v opozici nad tématem, s kterým se většina souhlasně povzbuzuje. Bohužel jste se, jak potvrzuje Váš komentář, zastavil v úvodu článku a nedočetl jej celý. Myšlenku kterou jsem chtěl předat jste tak nemohl celou zjistit a zhodnotit, zda-li je opravdu v rozporu s Vašim přesvědčením.
Hlavní myšlenkou bylo, že jsem chtěl dělat praxi v polaru a něco se naučit, ale změnilo se to na to, že budu při praxi v polaru dělat práci, kterou jsem se naučil sám (mylně se domníváte, že mne ji naučili ve škole), a ještě za ni nedostanu honorář. Praktický přínos při této spolupráci by tak z mého pohledu nebyl žádný, kromě toho, že bych si mohl dát Polar do referencí. Časová investice by pro mě však byla natolik velká, že bych nemohl dělat nic jiného a tak bych musel zastavit podnikání a věnovat se jen jednomu projektu.
Uznáte snad tedy, že tento scénář je v rozporu s mými zájmy a o peníze, peníze a peníze rozhodně jde, pokud však víte jak jíst a bydlet bez peněz, budu za Vaši radu nesmírně vděčný.
Vy jakožto senior můžete být navíc rád, že například já jsem při studiu několik let podnikal a přispívám do státního rozpočtu nemalými částkami, stejně tak i na sociální politiku státu. Naštěstí netrpím agesmem a mnoho mých přátel je o mnoho starších než já. Rád se učím z jejich životních zkušeností což mě obohacuje.
A ještě zmínku o Pokoře, ta mi opravdu chybí a pokorný jsem jen k lidem, kteří si mou pokoru zaslouží, v Polaru jsem nikoho takového během krátké exkurze nepotkal.
Věřím proto, že při čekání na setkání s bohem budete mít chuť přečíst si můj článek přečíst znovu, uděláte si obrázek o tom co píši a třeba mi i dáte za pravdu, že není až tak nutné být mladým a hloupým a nechat se vykořisťovat staršími a zkušenějšími.