msgbartop
Weblog, který píše Ondřej Baar o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, aby pomohl všem co mají zájem o pomoc
msgbarbottomGoogle vs Seznam a MSN

Publikováno: 02. Březen 2009

V nadcházejícím roce se kvůli některým změnám stává tento souboj zajímavější než kdykoliv dříve. Seznam přestane google používat pro zahraniční dotazy a dotazy ve špičce, kdy sám nedokáže odpovědět. Novým velkým hráčem se stane v české republice MSN.

Podle tiskové zprávy Microsoftu, Seznam.cz bude používat od července 2009 pro vyhledávání v zahraničním internetu službu Live Search společnosti Microsoft. Toto rozhodnutí vyplývá ze smlouvy o strategické spolupráci, kterou obě firmy uzavřely v lednu tohoto roku.

Jaké dopady výměna Google za Live Search MSN, bude mít?

Dle mého názoru bude dopad podstatný, řekl bych, že tím co Google v Čechách získá používáním jiných portálů, ztratí z podílu na zisku právě díky nové spolupráci Microsoftu se seznamem. Hodnotit zda je to dobře či ne mi nepřísluší, rozhodně je dobré o této skutečnosti vědět. Z globálního pohledu se tento trend objevil již v jiných zemích a globální vyhledávač Google začíná mít na vyhledávání čím dále menší podíl, právě díky strategickým smlouvám mezi Microsoftem a (většinou – seznam je vyjímka ) :o) minoritními vyhledávači v jednotlivých zemích.

Microsoft vs Google

Souboj těchto dvou bude dlouhoobě velmi zajímavý a pokud bychom věřili důvodu Seznamu „Z dlouhodobého hlediska vyhledává MSN lépe než Google.“ ( Citace z mé paměti rozhodně není přesná ), souboj bude o to zajímavější. Osobně nemám s MSN moc dobré zkušenosti a to především kvůli indexaci malého počtu stránek. A ignoruje dokonce i malé informaní weby, což je podle ě jeho největší slabina. Google naproti tomu, už pomalu nemá v oblasti vyhledávání komu ubírat podíl na trhu a tak je právě on tím, kdo o tržní podíl přichází.

Důsledky pro BFU ( Běžný Franta uživatel )

Pokud něco uživatelé Seznamu zaznamenají rychle si zvyknou, domnívám se, že se o to bude Seznam hodně snažit. Na druhou stranu by to mohlo mít neblahý vliv, pokud bude vyhledávání trpět nedostatky. Google je přece jen podle mého dále a hlavně má větší databázi možných výsledků a, je podstatně rychlejší při indexaci nového obsahu.

Důsledky pro webmastery a majitele webů

Seznam vyhledávání bude normálně fungovat:

Žádné důsledky. Snad. :o)

Seznam vyhledávání nebude normálně fungovat ( špičky, výpadky a podobně )

Velký problém! Podle mého je MSN velmi ignorantský a arogantní vůči indexaci nových a malých webů. Ať už jakéhokoliv zaměření. u středních webů indexuje v poměru 1:40 a to pro MSN:Google – testoval jsem řádově 25 webů různých kategorií a zaměření. A to už je podle mého podstatný problém především pro optimalizaci long tail, tedy více klíčových specifických slov!

Poklesy návštěvnosti při výpadku vyhledávání samotného Seznamu bude mít kritický dopad na návštěvnost jednotlivých webových stránek, což může být zpětně zabijákem pro MSN potažmo i Seznam. Mohlo by totiž dojít k podobnému trendu jako jsme mohli pozorovat při začátcích internetu, kdy webmasteři doporučovali Google před Yahoo, protože k nim byl přívětivější, což vedlo ke známému efektu Virálního marketingu „Hledej na Google“. Což by v důsledku mohlo vést právě ke snížení podílu na trhu samotného Seznamu.

Uvidíme. Jak to vidíte vy?

Komentáře, přidejte svůj názor!

You must be logged in to post a comment.

¨