msgbartop
Weblog, který píše Ondřej Baar o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, aby pomohl všem co mají zájem o pomoc
msgbarbottomDávejte pozor při změně wordpress designu

Publikováno: 15. Září 2009

Jak se zdá, může i změna designu chcete-li theme, může sebou nést několik rizik. Dejte si pozor ať neuděláte při změně stejné chyby jako já! Vhybami se člověk sice učí, ale chytrý člověk se učí z chyb ostatních lidí. Buďte těmi chytrými! :)

Změna designu, aneb noční můra

Vzhledem k rostoucí návštěvnosti na mém profesním blogu o internetovém marketingu, copywritingu a SEO, jsem byl nucen uvažovat nad různými komentáři. Komentáře kromě obvyklých k tématu, začaly přibývat i ty k zastaralému designu. Jejich počet dovršil čísla 3 v posledním článku (Správná landing page / cílová stránka – za kvalitním SEO 3. díl). Tři čtenáře už má smysl řešit, neboť nezávisle na sobě tvrdí něco, co je trápí a dokonce to napíší, což nebývá zvykem (Věčný problém – zpětná vazba).

Hledání designu

hledání designu pro blog postavený na wordpressu je skoro noční můrou. Kvalitních designů je málo! Snažil jsem se dát dohromady seznam stránek s kvalitními designy:

 1. http://wordpress.org/extend/themes/
 2. http://topwpthemes.com/
 3. http://www.woothemes.com/
 4. http://wordpressthemesbase.com/

Neříkám, že všechny jsou extra kvalitní, ale dá se na těchto stránkách vybrat – každý totiž hledá kvalitu jinde. Mohly by se Vám hodit fráze pro Vaše samostatné hledání. Já hledal:

 • wp themes
 • wordpress themes
 • wordpress layout
 • wordpress template
 • a ještě kombinace výše zmíněných slov s klíčovým slovem „free“

Výběr designu

ze všech možných designů jsem nakonec vybral tři nové, které měly valildní xHTML, vhodně strukturované css, které má prvky dobrého kódování a nemají žádné faktické chyby. Bohužel jsem musel požadavky snížit, především a fakticky správného zápisu css. Nejsem specialista na kódování, ale minimálně by nemělo css vadit v použitelnosti a text jehož velikost je určena jednotkami pixelů, opravdu není správnou volbou.

Začal jsem tedy s úpravami designů, podle základů použitelnosti a světe div se. Po dvou hodinách jsem s úpravami tří nových designů skončil. Říkal jsem si, teď už jen naimplementovat a mohu jít spát. Ach, jak jsem byl naivní!

Implementace – noční můra

bohužel instalace neprošla až tak hladce jak jsem si představoval, shrnu jen možné chyby, kterých by jste se mohli vyvarovat a ušetřit čas – uváděné časy jsou pro jeden template.

 • Zabalit do zipu a nahrát na server, tam rozbalit – ušetří řádově 5 minut (přenos několika malých souborů je řádově delší než přenos jednoho velkého)
 • Povolit práva u všech souborů na 777 – ušetří řádově 2 minuty (většinou zjistím, že potřebuji upravit soubory, ale nemám k nim skrze rozhraní wp přístup a tak se musím znovu připojit na server projít adresářovou strukturu a nastavit CHMOD na 777)
 • Vložit do templatu měřící kódy google analytics případně jiné – ušetří řádově 3 hodiny, které nebudete muset investovat do analýzy logu ze serveru, naštěstí šlo „pouze“ o 7 hodin statistik, ovšem statistika je pro mě velmi důležitá.

Jak vidíte poslední bod mě stál nejvíce času, a proto ještě jednou upozorňuji:

Pokud měníte design stránek, NEZAPOMEŇTE VLOŽIT KÓD PRO MĚŘENÍ STATISTIK!!!

Tímto podstatným sdělením by mohl tento článek skončit. Děkuji za pozornost a v komentářích můžete pobavit mě i ostatní Vaší zkušeností či problémy se změnou designu, které Vás potkaly. Popsání Vašich chyb pomůže ostatním, nedělat je!

Komentáře, přidejte svůj názor!

 1. |

  Již pred časem jsem řešil podobný problém, a rozhodl jsem se vše řešit pluginy. Analytics, webmasers tools, statpres atd. Vše jsem řešil samostatně pluginy, nedávno jsem narazil na head2space který řeší hodně věcí a ja místo čtyř pluginu používám jeden.

 2. |

  Díky za užitečný komentář, podobný plugin by se určitě hodil. Otázkou je, jak moc bezpečný je :) Každopádně ještě jednou díky za tip.

 3. |

  První odkaz nefunguje.

 4. |

  Díky za upozornění! Opraveno.

 5. |

  Každopádně změna k lepšímu!! tenhle themes tam padne daleko lépe! Také se mi ten předešlí téměř až příčil, byl divný a nečetlo se v něm dobře. Tenhle je o level dál.

 6. |

  no on byl vybrán záměrně, jeho efekt byl v tomto dobrý, ale tři návštěvníci kteří se zmíní o špatném designu má již cenu řešit. Tenhle je řekněme z opačného konce barikády, není ve všem ideální, ale snad nebudu muset přistoupit ke trojce :)

Komentáře, přidejte svůj názor!

You must be logged in to post a comment.

¨